ASIE 2007
LAOS   =>   KAMBODŽA   =>   VIETNAM  www.ASIE2007.wz.cz
 

VIETNAM

13.5 - 25.5 2007

CESTA : 2 440 km

0
LAOS
0
KAMBODŽA
0
HOME
 

OSTATNÍ

Deník
0
Fotogalerie
0
FAQ
0
Odkazy na WEB
0

Všeobecné údaje

 

  VIETNAM

 

Rozloha km2

329 566

 

Počet obyvatel

82 689 518

 

Hlavní město

Hanoj

 

Oficiální jazyk

Vietnamština

 

Státní zřízení

Republika

 

Čas

SEČ + 6 hod

 

Měna

Vietnamský Dong (VND)

 

 

 

 

SAIGON - NHA TRNG - HOI AN - HUE a DMZ - HANOJ -

HA LONG - HANOJ

VIETNAMSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA

HANOJ - centrum dnešní  Hanoje se vyznačuje kombinací pařížského stylu a rychlého asijského tempa. Hanoj je však také nefalšovanou architektonickou exposicí a městem žijícím v souladu se svou minulostí, kterou se na rozdíl od mnoha jiných asijských velkoměst nesnaží za každou cenu srovnat se zemí. Rušná Stará čtvrť  funguje coby obchodní centrum už  osm staletí a dodnes představuje nejvhodnější lokalitu pro ty, kdo chtějí poznat hlavní tepnu tohoto  města. tato část  města je zaplněna stánky obchodníků. Každému odvětví je vyhrazena jedna ulice, dokonce jsou podle nich pojmenovány: Květinová, Papírová, Zeleninová, Drůbeží... I kamenné krámy jsou do ulice zcela otevřené.V ostatních městských čtvrtích na vás pro změnu čekají velkolepé, stromořadím a zástupy koloniálních budov lemované třídy. Za návštěvu ovšem stojí i  jiné části města a to především Ho Či Minovo mauzoleum včetně přilehlých "atrakcí" jako jsou Ho Či Minův dům na sloupech, Presidentský palác, a stejnojmenné muzeum.

HA LONG - názvem Ha Long neboli Dračí zátoka je označováno území, ležící při ústí Červené řeky. Z vody tady vystupuje kolem 3000 malých ostrůvků a skalisek, vytvářejících nezapomenutelnou scenérii. Toto místo má ale díky své poloze také strategický význam,o němž věděli nejen Francouzi, kteří jej používali od 2.poloviny 19.století, ale již staří Číňané, kteří Vietnam ovládali od 3. do 10.století. Tenkrát také vznikla legenda,díky níž přišel záliv ke svému jménu. Podle ní poslali Číňané draka, který se právě zde snesl na zem a vzniklé díry se zaplnily vodou. Ha Long tudíž v překladu znamená "místo, kde drak klesl do moře". Záliv o velikosti 1400 km2 se dostal v roce 1994 na seznam přírodního bohatství UNESCO a od té doby je zdrojem příjmů v této oblasti především turistika. O tom svědčí například počet lodí v přístavu v Ha Long City, které dnes už čítá téměř 500 000 obyvatel. Některé z ostrůvků a skalisek mají svá pojmenování, většina jich je však bezejmenných. A na konec  snad jen jedno varování pro návštěvu této oblasti. Nenechte si zkazit zážitek z návštěvy této zátoky tím, jak je vám tento zážitek naservírován. Pokud zvolíte cestovní agenturu, budete jedna z mnoha ovcí tisíci-členého stáda a tak s vámi bude i zacházeno.

 HUE - Hue bývalo královským městem dynastie Nguyen od roku 1805 až do roku 1945, kdy byla vyhlášena republika. Přestože byli Vietnamci předtím po více jak tisíc let pod nadvládou Číňanů a dalo by se tudíž předpokládat, že se budou chtít od svých utlačovatelů a jejich kultury odvrátit, paláce samostatné vietnamské dynastie připomínají svým stylem a uspořádáním ze všeho nejvíc právě Zakázané město v Pekingu. Citadela stojí na břehu Voňavé řeky (Song Huong) a již zdaleka je vidět její Vlajková věž. Jedná se o jednu z největších pevností na světě, strany jsou dlouhé 2,5 kilometru a zdi vysoké 6 metrů. Vstupuje se do ní 10 vchody. Hradby byly postaveny původně z hlíny, později byly nahrazeny cihlovými. Uvnitř Citadely se nachází Císařské město. Jeho stavbu zahájil první císař dynastie Nguyen Gia Long v roce 1804 a dokončil ji Minh Mang v roce 1833. Císařské město bylo centrem vlády a dvorního života v letech 1802 až 1945. Za tuto dobu se zde vystřídalo 13 panovníků. Jedná se o komplex 150 budov, z nichž však byla většina zcela zničena během válek v letech 1947 a 1968. Císařové žili za hradbami města rozmařilým životem. Jejich služebníci museli neustále chodit skloněni, aby se jim nemohli podívat do tváře. Císař Minh Mang měl 1 královnu, 600 konkubín a 142 dětí. Konkubínám sloužilo 50 000 eunuchů, ale za přístup ke králi musely platit.

DEMILITARIZOVANÁ ZÓNA  (DMZ) - Tunely u Vinh Moc jsou přístupné veřejnosti ve své celkové délce 2.8 km. Tyto chodby jsou vyšší a širší, než ty které jsou vytvořené nedaleko Ho Či Minova města. V tunelech je instalované elektrické osvětlení, ale iniciativou s vlastní baterkou nic nezkazíte.

 Ben Hai -  je řeka ležící 22 km severně od Dong Ha, jež kdysi sloužila jako demarkační linie oddělující Severní Vietnam od Jižního Vietnamu

Rockpile - tato základna dostala svůj název podle útvaru, jenž nelze popsat jinak než jako 230 metrů vysokou hromadu kamenní. Na jejím vrcholku stávala pozorovatelna americké námořní pěchoty a nedaleko se nacházel dělostřelecký post. Z této základny však mnoho nezůstalo a bez průvodce ji patrně ani nenajdete.

Khe Sanh - je vojenská základna, která se stala dějištěm nejznámějšího obležení a jedné z nejspornějších bitev vietnamské války. Nedávno zde bylo otevřeno nevelké pamětní muzeum. Za tímto účelem byly zhotoveny repliky dvou bunkrů. Součástí venkovní exposice jsou také dva vrtulníky USA,  hromada šrotu svědčící o jakémsi úspěchu Vietkongu, nějaké bomby a co si vzpomínám tak i jedno dělo.

Toto samozřejmě nejsou všechny vojenské památky, které lze v DMZ navštívit.

HOI AN - Hoi An byl znám už před 2 tisíci lety a patřil k důležitým střediskům Champů. Jeho význam začíná vzrůstat však zejména ve 14.století díky zdejšímu přístavu. V 16.století je už Faifo, jak se tenkrát město jmenovalo,jedním z nejdůležitějších center obchodu Číňanů a Japonců. Japonští obchodníci měli v 17. století zakázáno s Faifem spolupracovat, jsou však brzy vystřídáni Portugalci a Holanďany.  Hoi An je především městem zaměřeným na pěší návštěvníky - do historického města mají auta vjezd zakázán a z každého místního hotelu se dá do centra bez námahy dojít pěšky. Zajímavé je historické jádro města, které figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

NHA TRANG - hlavní město provincie Khanh Hoa se může pyšnit jednou z nejpopulárnějších městských pláží v celém Vietnamu. Nenajdete tu kasina ve stylu Monte Carlo, nicméně pokrok zde pokračuje nezadržitelným tempem a brzy zde vznikne klasické přímořské letovisko Vinpearl. Návštěvu Nha Trangu lze doporučit těm, kteří si chtějí užít slunce, vody, pláží a Čamských věží. Tyto věže byly zbudovány v 7. až 12. století, avšak hinduistický svatostánek zde stával už od druhého století našeho letopočtu. Kdo není na památky a rád se rochní ve vodě se šnorchlem nebo s bombou, tak toto místo ho pravděpodobně nezklame. Nha Trang je hlavním městem potápěčského dění. Viditelnost se pohybuje okolo 15-ti metrů, někdy však může dosáhnout v závislosti na ročním období (nejhorší podmínky jsou od konce října do začátku ledna)  až 30-ti metrů. V okolí se nachází mnoho potápěčských lokalit a to jak na mělčině tak i v hlubších vodách. Sice zde nejsou tu žádné potopené vraky, ale jistě vás zaujmou podmořské jeskyně a zajímavé srázy.

SAIGON (HO ČI MINOVO MĚSTO) -  ve skutečnosti není HCMC ani tak městem, jako spíše provincií sahající od jihočínského moře  až ke kambodžské hranice. Samotné město  je rozčleněno do 16-ti městských obvodů a 5-ti venkovských distriktů. Jižně od řeky Saigon a městského centra leží pátý distrikt, obrovská čínská čtvrť pojmenovaná Cholón, což znamená "Velký trh". Za návštěvu ve městě toho stojí jistě mnoho. Např. Palác vietnamského znovusjednocení, Válečné muzeum ve stylu "to jsme to těm amíkům nandali", Katedrála Notre Dame a spoustu dalších.

 

 

 

FOTOGRAFIE

 


 

 

 

 

 

 

 

 
 

Aktualizováno 14.5 2007