ASIE 2007
LAOS   =>   KAMBODŽA   =>   VIETNAM  www.ASIE2007.wz.cz
 

LAOS

1.5 - 7.5 2007

CESTA : 1 432 km

0
KAMBODŽA
0
VIETNAM
0
HOME
 

OSTATNÍ

Deník
0
Fotogalerie
0
FAQ
0
Odkazy na WEB
0

Všeobecné údaje

 

  LAOS

 

Rozloha km2

236 800

 

Počet obyvatel

6 068 117

 

Hlavní město

Vientiane

 

Oficiální jazyk

Laoština

 

Státní zřízení

Republika

 

Čas

SEČ + 6 hod

 

Měna

Kip (LAK)

 

 

 

 

VIENTIANE - LUANG PRABANG - VIENTIANE - DON DET

LAOSKÁ LIDOVĚ DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA

Laosané často říkají, že "Příliš mnoho práce škodí mozku" a často tvrdí, že litují lidi, kteří "příliš přemýšlejí". Všeobecně platí, že vzdělání se příliš mnoho necení, ale tento přístup se s modernizací dost rychle mění. Kulturní normou však zůstává vyhýbání se jakémukoliv nadměrnému stresu. Z typického laoského pohledu to znamená, že pokud činnost  - ať práce nebo hra - neobsahuje prvek múan (zábavy), bude pravděpodobně stresující.

S touto informací jsme se vydali do Asie a musím říci, že jsme naštěstí narazili většinu na ty, kteří již zjistily, že dolary se se musí vydělat i bez prvku múan,

VIENTIANE - Vientiane znamená "město santálového dřeva" a správně se mu říká "Wieng Chan". Některé části města jsou poměrně zajímavé. Tříproudové bulváry a desítky chrámů navozují nadčasovou atmosféru města, v jehož stylech se projevují laoské, thajské, čínské, vietnamské, francouzské, americké i sovětské vlivy.

Hlavními ulicemi v centru Vientiane jsou Th Samsenthai, kde je pozoruhodná nákupní oblast a Th Setthathirat , ve které najdete některé z nejproslulejších chrámů. Obě tyto ulice vedou svými severozápadními konci na Rte 13; obě také kříží Th Lan Xang, bulvár, který vede od prezidentského paláce kolem Talat Sao (ranní tržnice) a k Patuxai (Vítěznému oblouku). Severní autobusové nádraží, kde začíná i končí většina dálkových spojů, leží asi 2 km severozápadně od centra.

LUANG PRABANG - je město obklopeno horami, které je vybudováno ve výšce 700m nad mořem na soutoku řek Nam Khan a Mekong. Často zde potkáte příslušníky kmenů Hmong, Mien a Thai, kteří obchodují v tržnicích. Buddhističtí mniši a novicové v oranžových hábitech sídlí ve 32 z původních 66 historických chrámů, vybudovaných ještě před francouzskou kolonizací. Mezi ně patří i půl tisíciletí starý Wat Xieng Thong. Luang Prabang má i několik unikátních paláců přestavěných na muzea.

JESKYNĚ PAK OU - asi 25 km plavby lodí z Luang Prabangu po Mekongu, u ústí řeky Nam Ou, se nacházejí jeskyně Pak Ou. Dvě jeskyně ve spodní části vápencového útesu u řeky jsou plné Buddhových soch všech velikostí a stylů. Do spodní jeskyně, známé jako Tham Ting, se vstupuje z řeky po schodech a za denního světla tu snadno uvidíte. Schody vlevo vedou do horní jeskyně Tham Phum, která je hlubší a vyžaduje umělé světlo.

OSTROVY DON DET a DON KHON - žádná auta,  elektřina od 20:00 do 22:00, takže ani žádný wrestling a hromada živočišného uhlí.... Tak jsme zažili ostrov Don Det. Oba ostrovy, ležící jižně od Don Khong nedaleko kambodžské hranice, představovali v dobách francouzské kolonizace důležitou spojnici pro zásobování mezi Saigonem a Laosem. Aby se vyhnuli peřejím a vodopádům řeky Mekong, vybudovali Francouzi napříč oběma ostrovy úzkokolejnou železnici, vedenou přes obloukový most a zakončenou betonovými moly na obou koncích. Nezapomenutelný zážitek a vzpomínku na tuto dobu vám poskytne návštěva zrezivělé lokomotivy. Opět jsme se neopomněli s touto pamětihodností vyfotografovat ve všech možných pózách. Navštívili jsme taky vodopády Li Phi ke kterým se dostanete po hlavní cestě směrem na jihozápad z Ban Khon, nebo menší stezkou přes pozemek chrámu. Poslední hřebíček do rakve tohoto výletu jsme zatloukli na pozorovacím stanovišti delfínů. To najdete u jižního cípu ostrova Don Khon. Vzácné delfíny tuponosé můžete spatřit v období od prosince do května. Pokud nějaké uvidíte tak dejte vědět :-).

  


FOTOGRAFIE

 


 

 

 

 

 

 
 

Aktualizováno 14.5 2007