ASIE 2007
LAOS   =>   KAMBODŽA   =>   VIETNAM  www.ASIE2007.wz.cz
 

KAMBODŽA

8.5 - 12.5 2007

CESTA : 1 319 km

0
LAOS
0
VIETNAM
0
HOME
 

OSTATNÍ

Deník
0
Fotogalerie
0
FAQ
0
Odkazy na WEB
0

Všeobecné údaje

 

  KAMBODŽA

 

Rozloha km2

181 035

 

Počet obyvatel

13 363 421

 

Hlavní město

Phnom Penh

 

Oficiální jazyk

Khmérština

(na úřadech Angličtina

někdy Francouzština)

 

Státní zřízení

Království

 

Čas

SEČ + 6 hod

 

Měna

Riel (KHR)

 

 

 

 

 

PHNOM PENH - SIEM REAP a ANGKOR - PHNOM PENH

KAMBODŽSKÉ KRÁLOVSTVÍ

PHNOM PENH - leží v jedné z nejúrodnějších částí země, na soutoku Mekongu a jeho přítoku Tonlé Sap. Město bylo založeno již někdy ve 12. století, ale jeho rozkvět spadá až do 15. století, kdy se stalo hlavním městem království. Další etapa rozvoje pak nastala za francouzské koloniální éry, tehdy byl Phnom Penh dokonce nazýván „Perlou Indočíny“. Dnes je Phnom Penh špinavé, rozbité a neutěšené město. Kontrastní oázou klidu je jen pečlivě udržovaný areál královského paláce, jehož čerstvě rekonstruované stavby září zlatem. Samotné město sice ještě neztratilo úplně vše ze svého šarmu, ale elegantní koloniální architekturu připomínají většinou už jen chátrající budovy a široké bulváry francouzského stylu. Přesto všechno Phnom Penh pomalu vstává z popela a snad se brzy zbaví i své reputace nebezpečného města. Lepší časy zemi slibuje také stále se zvyšující příliv turistů, a s tím související přísun kapitálu. Naštěstí pro těžce zkoušený národ mu totiž jeho dávní předkové zanechali poklad, který nezdolal ani zub času. Ten poklad se jmenuje Angkor.

CHRÁMOVÝ KOMPLEX ANGKOR - v komplexu, který zaujímá plochu 400 km2, je mnoho chrámů. Nejvíce nás  zaujali samozřejmě Angor Wat pak Bayon a Bauphon. Vzhledem k rozloze areálu můžete v Angoru strávit jen odpoledne jako my, nebo celý týden. Tomu samozřejmě odpovídá i cena vstupenky. Podle času, který chcete Angoru věnovat si lze  vybrat i z několika prohlídkových tras. Doporučujeme najmout tuk tuka (my platili 15$ za dva lidi /den), protože pěšky to opravdu nejde.  

ANGKOR WAT - nejrozsáhlejší náboženská budova na světe a jedna z nejpozoruhodnějších staveb, která kdy byla vytvořena lidskou rukou. Byl postaven ve 12.století khmérským králem Suryavarmanem II. pravděpodobně jako královské pohřebiště zasvěcené bohu Višnovy. Khmérští králové sami sebe považovaly za inkarnace boha Višny (hinduistický bůh stálosti a záchrany) a Angkor Wat je tedy vlastně něco jako nebeským palácem, kde měl duch králů po své smrti přebývat. Později khmérští králové konvertovali k buddhismu a do do stavby přidány také buddhistické prvky. Během občanské války byly bohužel u většiny sošek  Buddhy setnuty hlavy jako symbol boje proti náboženství.

BAYON - návštěva je opravdu velmi zvláštním zážitkem. Zvenku vypadá stavba docela nenápadně, ale když vstoupíte dovnitř a vystoupáte po schodech nahoru, nestačíte se divit. Ze všech stran vás sleduje stejný obličej, stejné oči. A ještě zvláštnější je tento pohled při západu slunce nebo v noci při úplňku. A kdo to vlastně je ten záhadný muž? Obličej patří přímo údajně slavnému králi Jayavarmanu VII., který dal stavbu v přesném středu komplexu Angkor postavit.

 BAUPHON - je tak trochu jako největší puzzle světa. Stavba měla být rekonstruována a proto byla po jednotlivých kamenech rozebrána. Původní poloha všech kamenů byla zaznamenána do podrobných map - ty se bohužel během občanské války ztratily a zůstala jen hromada kamení. Archeologové se ale nevzdávají a snaží se chrám znovu rekonstruovat. Bauphon má pyramidovou konstrukci a pochází z 11.století.

 

FOTOGRAFIE

 


 

 

 

 

 

 
 

Aktualizováno 14.5 2007