ASIE 2007
LAOS   =>   KAMBODŽA   =>   VIETNAM  www.ASIE2007.wz.cz
 

ZEMĚ

LAOS
0
KAMBODŽA
0
VIETNAM
0

 

OSTATNÍ

Deník
0
Fotogalerie
0
Odkazy na WEB
0
K@ntakty
0
HOME
0

CESTA

NA KUBU

A

DO POBALTÍ

FAQ - ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 

Kdy je nejvhodnější cestovat do této části Asie ?

Nejvhodnější doba pro návštěvu Laosu je od listopadu do února. V tomto období nejméně prší a není příliš vedro. Je to i hlavní sezóna celostátních a regionálních festivalů. Pokud se chcete zaměřit na hornaté severní provincie, pak je vhodný i začátek horkého období (od března do května) a začátek období dešťů (přibližně červen a červenec), protože ve větších nadmořských výškách jsou teploty mírné. V době od března do května je lepší se vyhnout jižnímu Laosu, protože denní teploty se pohybují kolem 40°C.

Vietnamské podnebí ovlivňuje především dvojice monzunů. Zimní monzun vane od října do března ze severovýchodu, čímž vyvolává chladné zimy s přeháňkami v oblastech ležících severně od Nha Trangu a suchá léta jihu země. Od přelomu dubna a května do října vane pro změnu jihozápadní monzun, který přináší do celého Vietnamu výjimkou hor teplé počasí s velkým množstvím srážek. Nejpříjemnější počasí panuje v dubnu, květnu a říjnu, pokud hodláte navštívit pouze jižní Vietnam, můžete zvolit období od listopadu do února, kdy zde vládne sušší a o něco chladnější klima.    

Co se týká Kambodži, tak tam pro počasí platí asi to samé jako pro jižní část Vietnamu.

 

Je potřeba mít na cestu do těchto zemí vízum ?

Laos - vízum do Laosu jsme získali na letišti bez problémů za 30 $.

Kambodža - kambodžské vízum jsme dostali na kambodžském konzulátu  v Berlíně, kam jsme poslali pasy + všechny potřebné náležitosti včetně 30 Eur na zaplacení víz a 5 Eur na poštovné do ČR. Odkaz na konzulát najdete viz. Odkazy na WEB

Vietnam - vízum do Vietnamu jsme získali pro změnu v Praze za 1500,-Kč a to na adrese :

 

Konzulárním oddělení
Consular Section
Rašínovo nábřeží 72/1897

Praha 2, 128 00

 

Při zařizování víz, je vždy nutné mít připravené alespoň dvě pasové fotografie.

 

Jsou povinná některá očkování ?

Určitě je dobré mít : Žloutenky A a B, Břišní tyfus, Tetanus a přibalit  Antimalarika. Další očkování se ale jistě neztratí. Více  info jsme získali na webu. Koukněte  Odkazy na WEB .

 

Je v této části světa  bezpečno?

Dle našeho názoru ano, nikdy jsme se nesetkali s kapesní krádeží, ani s vykradeným pokojem. To ovšem neznamená, že se to nemůže stát a přestat dbát na základní pravidla bezpečnosti.

 

Za kolik se tam dá dostat ?

My jsme se tam dostali s Aeroflotem za cca 22 000,-. Letenku jsme kupovali s dostatečným předstihem, takže případné zdražení se nás nedotklo. Letenky najdete na portálech jako letuska.cz, kralovna.cz atd. Viz. Odkazy na WEB.

 

Čím se tam platí ?

V Laosu 1$ = 10 500 kipů

V Kambodži 1$ = 4000 rielů

Ve Vietnamu 1$ = 16 000 dongů

Pro běžný platební styk (jídlo, nákupy na tržištích, atd.) jsme požívali místní měnu. A pro placení hotelů a dopravy  jsme používali dolary. Toto lze samozřejmě platit i v místní měně, ale ceny ubytování a dopravy byly většinou udány v dolarech. 

 

Je možný výběr peněz z bankomatů ?

My jsme měli keš, každopádně bankomaty jako takové jsme na ulicích neviděli, ale v bankách, nebo v dražších hotelích lze kartu pravděpodobně použít. Tuto informaci si ale  před odjezdem raději ještě ověřte.

 

Jaká je cenová úroveň ?

Platili jsme v průměru 8-15$ za dvoulůžkový pokoj/noc. V té nižší cenové hladině je s větrákem, a ty dražší byli s klimatizací. Jídlo na ulici bylo cca do 1$ a v restauraci od 1$ spíše dvou dolarů. Ceny dopravy např. :

Vientiane – Luang Prabang  za 12$ 

DonDet – Hranice (Voen Kham) za 6$

Don Det – Stun Treng za 13$

Don Det – Kratie za 20$

Don Det – Phnom Penh za 26$ 

Don Det – Siem Reap za 30$.

Phnom Penh – Siem Reap za 5$

Vstupné do Angoru na 1den za 20$

HCMC – Nha Trang za 5$

Výlet do DMZ za 10$

Cesta z HCMC do Hanoje vás vyjde na cca 24$.

 

Co důležitého vzít s sebou ?

Krom běžných věcí (oblečení, něco málo jídla apod.) se vyplatí mít průvodce (my jsme měli Lonely Planet a byli jsme spokojený), mapu, občas vypadne proud tak se hodí i baterka kterou užijete i v jeskyních pokud chcete něco vidět. Slovník anglický nebo francouzský pokud nevládnete. A nějaké základní léky.

 

Fungují tam telefony a internet ?

S tím jsme tam neměli nejmenší problém. Přihlášení telefonu do zdejší mobilní sítě proběhlo vždy v pořádku a síla signálu byla dostačující. Avšak pohybovali jsme se v turistických oblastech a spíše ve městech.Těžko říci jak je tomu v horách. Ale města jsou pokryta všechna a odeslat SMS, nebo telefonovat bylo bez problémů. Cena SMS do ČR je cca 12,- Kč. Co se týká internetu, tak připojení naleznete téměř v každém městě. S rychlostí je to různé. Někde sotva odešlete e-mail a někde lze spustit i ICQ. Ceny jsou úměrné kvalitě připojení, tudíž žádné velké peníze. My jsme často narazili na hotely, kde byl internet v ceně ubytování. To bylo  hlavně ve Vietnamu a občas v Kambodži.

 

Kde se ubytovat?

Ubytování, proběhlo vždy bez problémů a cena byla dohodnuta k oboustranné spokojenosti. Ceny ubytování nejsou nijak závratné a liší se hlavně podle toho, zda je pokoj vybaven větrákem nebo klimatizací. Dejte si velký pozor na nahaněče. Pokud máte již (např. z průvodce) vybraný hotel, vyhněte se nahaněčům, a to tak že se je pokuste setřást, nebo je normálně pošlete do hajzlu. Neboť pak  půjdou celou cestu s vámi a  když vstoupíte do recepce, tak oni řeknou, že vás přivedli a budou požadovat na recepčním bakšiš.Tento bakšiš ve finále zaplatíte vy a to v ceně pokoje. Takže nahaněč = dražší hotel.

 

Jak se stravovat a co lze sehnat v obchodech ?

Stravovat se můžete na ulici, nebo v restauracích. Na ulici dostanete pouze "normální" jídlo, což je tedy  rýže a nudle a to na milion způsobů. V restauracích si to můžete objednat také, ale pokud už vám to leze ušima, nebo máte chuť na něco jiného, tak lze pořídit pizzu, špagety, drůbeží, vepřové, atd.

V obchodech lze koupit zboží, téměř všude stejné. Sušenky, voda včetně Coly, Pepsi, 7UP atd.,  bonbony, tvrdý alkohol všech značek (otázka jestli je to pravé). 

 

Je voda z kohoutků pitná ?

V žádném případě nedoporučujeme ji pít. Pokud jsme ji pili, tak jsme vždy  používali kapky na dezinfekci. Jinak studenou vodu je možné si  koupit doslova na každém rohu.

 

Jaká místa stojí za to navštívit ?

Záleží na tom co chcete vidět a co vás zajímá. My jsme byli spíše ve městech, ale i výlet do hor může být pěkný zážitek. Obecně platí, že stojí za to  navštívit hlavní města, kde je  soustředěna  většina  galerií, muzeí a dalších architektonických památek. Další výběr záleží opravdu na vašem vkusu, neboť téměř všude je něco zajímavého. 

 

Kde nakoupit suvenýry ?

Ty lze nakoupit téměř všude. ale my jsme je nakoupili v z praktických důvodů až v Hanoji, neboť jsme je nechtěli celou dobu tahat s sebou.

 

Jsou všechny značkové věci opravdu značkové ?

To těžko, oni sami se s tím ani netají, že mají plný krám padělků. Pokud budete kupovat, tak cena záleží pouze na tom, jak je padělek zdařilý. Zato můžete vybírat  z velkého počtu značek, oděvy počínaje přes brýle a elektronikou s hodinkami konče.

Avšak v případě, že budete chtít opravdovou značku, zajděte do velkých obchodních domů, tam je vše originál. Ovšem to poznáte i podle ceny.

 

Jaká je odletová taxa ?

Z Hanoje je mezinárodní odletová taxa 14 $, z Ho Či Minova města 12$ a z Danangu  to dělá 8$.  My jsme k  našemu překvapení odletovou taxu neplatili, neboť byla zahrnuta v ceně letenky. 

 

 

 

 

 

 

 

 FOTOGRAFIE


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Aktualizováno 14.5 2007